Island 3 - Þórsmörk

15.08.2011
island-3-222-orsmork

Þórsmörk (Thorov les) je prírodná rezervácia, necelých 200km na juhovýchod od Reykjavíku, ktorú z juhu stráži ľadovec  Eyjafjallajökull a z východu Mýrdarsjökull.  Taká zelená oáza medzi holými kopcami. Z ľadovcov vytekajúce rieky sa spájajú do rieky Krossá, ktorej široká, rovná a štrkom pokrytá dolina je osou rezervácie. Lemujú ju zalesnené svahy a dramaticky rezané doliny a kaňony, nad ktorými sa vypína viacero vyhliadkových kopcov. Jedným z najzaujímavejších je síce malý, ale zaujímavo "vyhlodaný" kužeľ Álfakirkja hneď pri rieke. Údolie je otvorené na západ - odtiaľ sem vedie cesta, zjazdná ale len pre terénne autá. Od júna do augusta sa sem však dá dostať aj busom z hlavného mesta - na Islande majú aj linkové autobusy trochu vyšší podvozok :-) Brodenie je bežné. Končia na západnom okraji rezervácie v Húsadalure, ale niektoré vraj zachádzajú aj ďalej, k chate (a kempu) Básar na ľavom brehu rieky Krossá. Aj preto, lebo Þórsmörk je jedným z koncových bodov vraj najkrajšieho treku na Islande - 55km dlhého Laugaveguru.

  

 

Priamo nad Básarom sa týči Réttarfell, vraj najobľúbenejší vyhliadkový kopec v okolí. Možno aj preto, lebo zo sedla pod ním sa dá ísť asi 6 smermi. Výstup je strmý, ale nezaberie viac ako 40 minút a už zo sedla je taký pohľad na Eyjafjallajökull a kaňon rieky Hvanná pod ním, až to dych vyráža:

  

 

Z Réttarfellu samotného je to samozrejme ešte lepšie, vidieť celý Þórsmörk. Dominuje mu 805m vysoký vrch Útigönguhöfði, na ktorý sa dá zo spomínaného sedla vyštverať asi za 1,5 hodiny (na Réttarfell je to 10 minút). Takmer všetky prechádzky v okolí sa navyše dajú rôzne zokruhovať, vyberie si každý. Aj nenáročné okruhy vedú po zaujímavých miestach, ako ten po červenej zo sedla pod Réttarfellom, kde možno obdivovať až neskutočné výmysly erózie v nie veľmi spevnenom čiernom popole.

  

Turistickú „základňu“ Básar spravuje organizácia Útivist (www.utivist.is), ktorá aj vydáva mapu tunajších turistických trás. Asi je to tá, ktorú som si odfotil vo vitríne – kto by kupoval že? :-) Značených trás je tu dokola dosť na niekoľkodňový pobyt. Na druhej strane rieky je podobná chata Skagfjörðsskáli, pre zmenu pod správou Ferðafélag Íslands (www.fi.is). Chaty (aj inde, nielen tu) sú čisté, s veľkými kuchyňami, kde sa dá využiť spoločný riad a plynové variče. Len bývanie a hlavne spanie (vo vlastných spacákoch) je trochu natesno. Palandy sú úzke a niekomu aj krátke a ak sú náhodou širšie, znamená to že sú pre dvoch. Na sušenie mokrých vecí a topánok sú chaty pripravené, ale kam s vecami z batohov? Žiadne police, vyspi sa a padaj, čo chceš za 17 Eur? :-) Záchody, umyvárky a sprchy sú v samostatných prístreškoch vždy pár metrov od chát a vedú k nim drevené chodníčky, takže sa dá aj v prezúvkach. Platí sa len za teplú sprchu, treba mať so sebou 100-korunové mince a hádzať ich do automatu. Čo stovka to minúta. Studená je zadarmo :-) A aj baterku do foťáku tu vedia dobiť! Ekologicky – zo slnka, za 500 :-)

 

Rišo Pouš

 

Fotky Island 3 - Þórsmörk

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri